Produktivnost dela
Produktivnost dela (bruto domači proizvod na zaposlenega) je kazalec razmerja med proizvedenim produktom in količino dela, ki je bila vložena v njegovo proizvodnjo. Je eden osnovnih sintetičnih kazalcev gospodarske razvitosti. Nanjo vplivajo predvsem tehnološka opremljenost dela (fizični kapital), znanje in sposobnosti, s katerimi razpolagajo delovno aktivne osebe (človeški kapital), ter organizacija in odnosi v konkretnih proizvodnjah ter v gospodarstvu in družbi kot celoti (socialni kapital). Običajno jo merimo kot dodano vrednost, obračunano v koledarskem letu, deljeno s povprečnim številom pogojno delovno aktivnih oseb (tj. oseb, ki bi delale polni delovni čas). Kot taka je izraz ne samo fizične produktivnosti (to je količina produktov ali storitev, ki jih v povprečju opravi neka oseba v določenem času), temveč tudi vrednostne produktivnosti, ki je izraz cenovnih razmerij, ki jih dosežejo proizvedeni proizvodi in storitve na trgu v primerjavi s cenami potroškov, ki so potrebni za njihovo proizvodnjo. Če je izraz visoke vrednostne produktivnosti, je produktivnost dela tudi eden od kazalcev konkurenčne sposobnosti nekega gospodarstva (Umar).
Vsi si želimo biti bolj produktivni, torej narediti čim več. A vendar je potrebno le nekaj samoorganizacije in uporabe modernih pristopov (AccoutingBox). Čas je zelo dragocen in je edino, česar niti podjetniki ne morejo kupiti ali ustvariti. Zato si praviloma vsak želi izboljšati svojo produktivnost in opraviti čim več obveznosti na čim bolj organiziran način. A, kot pravijo na spletni strani Entrepreneur.com, je produktivnost podjetnika ključ do učinkovitega poslovanja in uspešnega reševanja problemov.
Analize produktivnosti in konkurenčnosti so že vrsto let sestavni del rednih publikacij UMAR. Od leta 2019 jih objavljajo tudi samostojno v obliki letnega poročila o produktivnosti. Poleg podrobnega pregleda gibanj analizirajo dejavnike in pogoje za povečanje produktivnosti in konkurenčnosti, kot na primer investicije, inovacije, digitalna preobrazba in znanje, družbeni in institucionalni kapital ter nizkoogljično krožno gospodarstvo.
Nekaj nasvetov za povečanje produktivnosti
Znan in izkušen podjetnik Nelson Wang svetuje:
- Poslovite se od dolgotrajnih sestankov
Marsikateri zaposleni se z odporom udeležuje obveznih službenih sestankov, kljub temu pa se velikokrat zgodi, da se ti zavlečejo in trajajo uro ali več. A dejstvo je, da so tako dolgotrajni sestanki povsem nesmiselni in ne prinesejo bistvenih rezultatov. Wang zato svetuje, da si za posamezno srečanje ne vzamete več kot pol ure časa in se s tem izognete nepotrebnemu tratenju časa.
- Poslušajte, šele nato spregovorite
Wang se zaveda pomembnosti poslušanja in spremljanja situacije. Najprej je namreč treba dobro razumeti situacijo, v kateri smo se znašli, šele nato se lahko nanjo odzovemo pravilno in primerno, kar velja tako za poslovna kot tudi zasebna področja.
- Dnevni seznam opravil naj bo vedno kratek
Namesto da bi svoj čas namenili pisanju dolgega seznama opravkov, ki vas čakajo, si raje izberite tri najpomembnejša opravila, ki jih morate v določenem dnevu opraviti. Na ta način boste morali dobro razmisliti o svojih prioritetah, to pa vam bo omogočilo, da svoj čas in energijo namenite tistemu, kar je resnično pomembno.
- Ko doživite uspeh, ga proslavite
Pot do končnega cilja bo morda dolga, zato je pomembno, da se veselite tudi manjših uspehov, ki ste jih dosegli na tej poti. Vzemite si čas in proslavljajte, pri tem pa se ne pozabite zahvaliti tudi vašim sodelavcem, brez katerih vam ne bi uspelo.
- Ugotovite, katere so vaše prednosti in slabosti
Vsak posameznik je na določenih področjih nekoliko bolj talentiran kot drugod. Takšna področja je dobro poznati, saj predstavljajo našo konkurenčno prednost pred ostalimi, prav tako pa je dobro poznati svoje slabosti, saj bomo le tako vedeli, kam bomo morali v prihodnosti vlagati svojo energijo.
- Zmanjšajte čas, ki ga porabite na poti do službe
Vsakodnevna dolga vožnja do službe in nazaj domov je stresna in utrujajoča, sedenje v avtomobilu pa le redko predstavlja kaj drugega kot izgubo časa. V kolikor je to mogoče, si poskusite najti zaposlitev v bližini svojega doma, saj boste tako lahko čas, ki ga sedaj namenite vožnji, porabili za kaj bolj koristnega.
- Bodite prijazni do vseh
Vsak človek, ki ga srečate na svoji življenjski poti, lahko predstavlja vašega potencialnega poslovnega partnerja ali potrošnika, ki bo v prihodnosti morda predstavljal vašega kupca. Vedno bodite prijazni do vseh ljudi, na katere naletite, saj nikoli ne veste, s kom boste v prihodnosti sodelovali.
- Ves čas delajte na ugledu blagovne znamke
Ugledna blagovna znamka vam bo pomagala do uspehov v podjetništvu, zato je pomembno, da se ji dovolj posvetite. Delajte in razmišljajte v skladu z blagovno znamko ter jo poskušajte čim bolj približati tudi ljudem. V primeru, da bodo potrebovali storitev ali produkt iz področja, na katerem delujete, bodo tako najprej pomislili na vas in vaše podjetje.
Več različnih podjetniških strokovnjakov svetuje:
- Postavite jasne cilje, torej definirajte in komunicirajte jasne cilje, ki jih podjetje želi doseči. Jasno razumevanje ciljev pomaga usmerjati delo zaposlenih in omogoča usmerjanje prizadevanj v pravo smer.
- Delegirajte naloge in ne prevzemajte vseh nalog nase. Potrebno je prepoznati močne točke svojih zaposlenih in jim zaupati odgovornost. Delegiranje nalog zmanjšuje obremenjenost in omogoča usmerjanje energije na ključne naloge.
- Izboljšajte komunikacijo. Učinkovita komunikacija je ključnega pomena za večjo produktivnost. Potrebno je zagotoviti, da so komunikacijski kanali med zaposlenimi odprti in da se informacije enostavno prenašajo. Uporabljajte orodja za skupno delo, kot so e-pošta, sestanki v živo, komunikacijske aplikacije ipd.
- Razvijte učinkovit časovni načrt. Torej organizirajte svoj delovni čas in postavite prioritete. Uporabite različne tehnike upravljanja časa (določanje rokov, ustvarjanja seznama opravil…).
- Investirajte v izobraževanje in razvoj svojih zaposlenih. Povečanja znanja in veščin lahko izboljša njihovo učinkovitost in produktivnost.
- Avtomatizirajte ponavljajoče se naloge. Identificirajte naloge, ki se pogosto ponavljajo in jih je mogoče avtomatizirati. Uporaba orodij in tehnologije za avtomatizacijo procesov lahko prihrani čas in zmanjša možnost napak.
- Spodbujajte sodelovanje in timsko delo. Ustvarite delovno okolje, ki spodbuja sodelovanje med zaposlenimi. Timsko delo in medsebojno sodelovanje lahko izboljša kreativnost, inovacije ter učinkovitost.
- Spodbujajte zdravje in dobro počutje zaposlenih. Skrb za dobro počutje zaposlenih ima pomemben vpliv na produktivnost.
- Izogibajte se prekomernemu multitastingu. Multitasting se zdi učinkovita, vendar pogosto zmanjšuje produktivnost. Namesto, da poskušate opravljati več nalog hkrati, se osredotočite na eno nalogo in jo dokončajte, preden se premaknete na naslednjo.
- Uvedite sistem nagrajevanja in motivacije. Priznanje dosežkov in nagrajevanje zaposlenih lahko povečata njihovo motivacijo in produktivnost in spodbujajte pozitivno delovno okolje.
- Ne pozabite na osebni razvoj. Nenehno si prizadevajte za lasten osebni razvoj kot podjetnik. Spremljajte trende v svoji panogi, izobražujte se, razvijajte veščine vodenja in si prizadevajte za stalno izboljšanje.
- Spremljajte in analizirajte uspešnost.
Je potrebno produktivnost meriti?
Claus Møller meni, da je treba produktivnost meriti, vendar ne vedno, ampak jo je pomembneje upravljati. Narediti je treba kulturo produktivnosti podjetja. Kultura produktivnosti pomeni, dodajati vrednost v vseh aktivnostih na vseh ravneh podjetja.
Produktivnost pomeni mnogo stvari. Produktivnost pomeni zagotavljati, da so vse aktivnosti v organizaciji smiselne in prinašajo več vrednosti kot stroškov, postavljanje in doseganje ciljev z optimalno uporabo virov, usklajevanje vseh naporov in vplivanje, da vsi vlečejo v skupno smer, da bi dosegli cilje tima in organizacije.
Produktivnost pomeni, da so ljudje, procesi in sistemi učinkoviti in uspešni. Procesi in sistemi so bili morda učinkoviti in uspešni za doseganje rezultatov dokler nismo zaposleni začeli delati na daljavo. Do danes smo morali prilagoditi svoje načine dela zato, da lahko še zagotavljamo boljšo produktivnost. Enako je s sistemi in procesi v podjetju, vendar z eno razliko. Sistemi in procesi ne delujejo sami, ampak jih upravljajo ljudje. Tudi umetno inteligentnost pripravljajo, organizirajo in vodijo ljudje.
Produktivnost je povezana z načinom, kako ljudje investirajo svoj čas, znanje in sredstva, ki jih imajo na razpolago. Najboljša podjetje naredijo še več in sicer:
- Ustvarite odlično kulturo z Employeeship vedenjem.Employeeship pomeni narediti po svojih najboljših močeh in je aktualna osnova, na kateri zgradite dobro produktivnost.
- Naredite kulturo produktivnosti.Vsi v podjetju, managerji in zaposleni, morajo vedno razmišljati o tem, kako investirajo svoj čas, znanje in denar, da zagotovijo več vrednosti.
- Razvijajte vodenje in managersko vedènje.Vsi v podjetju morajo postavljati izzivalne ter ambiciozne cilje na področju delovanja, izboljševanja ter inoviranja novih procesov, storitev in izdelkov.
- Razvijajte HR poslovne partnerje.Oni bodo strategijo podjetja razumeli in prevajali v produktivnost zaposlenih ter primerno razvijali njihove kompetence.
Upoštevanje navedenih nasvetov vam lahko pomaga povečati produktivnost v vašem podjetju. Seveda je pomembno tudi prilagoditi strategije glede na specifične potrebe in panogo vašega podjetja. Sicer pa je potrebno razumeti, da ni univerzalne rešitve za povečanje produktivnosti, saj ima vsako podjetje svoje specifične izzive in priložnosti. Pomembno je, da se prilagodite svojemu okolju in najdete najboljše prakse za dobrobit vašega podjetja.
SPOT Zasavje, Zagorje ob Savi, 11.07.2023
Pripravila:
Jasmina Skrinjar Ključevšek