Podjetništvo zahteva nenehno prilagajanje in učenje, saj se trgi, tehnologije in poslovni trendi nenehno spreminjajo. Pridobivanje novih veščin je ključno za dolgoročni uspeh, vendar pa je za mnoge podjetnike največji izziv najti čas za izobraževanje ali pa predstavlja previsoke stroške. Nekateri podjetniki pa verjetno tudi nimajo dovolj interesa za spremembe oz. prilagajanje.
V letu 2024 bodo spremembe na trgu dela in večja tehnološka integracija zahtevale prilagajanje in usvajanje novih veščin. Nove tehnologije, kot sta umetna inteligenca in strojno učenje, že preoblikujejo večino delovnih mest, kar od posameznikov zahteva, da se seznanijo s temi naprednimi orodji in jih vključijo v svoj vsakdan. Tisti, ki se hitro prilagodijo, imajo konkurenčno prednost. Zakaj je usvajanje novih veščin tako pomembno in kako lahko prispevajo k uspehu podjetnika, si oglejmo podrobneje.
Usvajanje novih veščin, ki bodo v pomoč podjetniku za rast in napredek je več, kot na primer umetna inteligenca, upravljanje družbenih omrežij, projektno vodenje, pisanje besedil, analiza podatkov, trajnostni razvoj, ustvarjanje video vsebin, razvoj mobilnih aplikacij, blockchain tehnologije, 3D-tiskanje in še bi lahko naštevali. Vendar se bomo v tem članku bolj osredotočili na umetno inteligenco in ustvarjanje video vsebin.
Umetna inteligenca
Področje umetne inteligence (AI) se hitro razvija, kar odpira vrata pridobivanju novih veščin in znanj, ki so ključna za osebni razvoj in ohranjanje konkurenčnosti na trgu dela. V času, ko tehnologija nenehno napreduje, postajata razumevanje in uporaba AI resnično nujno potrebna.
Razvoj umetne inteligence se je od približno leta 2015 močno pospešil. Ta trend je bil še posebej očiten v letu 2024, ko so se tehnologije za obdelavo naravnega jezika (NLP) še izboljšale, kar je omogočilo boljše razumevanje človeškega jezika in večjo natančnost pri avtomatiziranem odgovarjanju na vprašanja in sestavljanju besedil.
V letu 2024 so postali tudi sistemi za strojno učenje še bolj napredni, kar je omogočilo razvoj še pametnejših aplikacij. Umetna inteligenca je tako postala ključni element v vsakdanjem življenju mnogih ljudi, saj je bila vgrajena v številne naprave, storitve in aplikacije, ki jih uporabljamo vsak dan.
Eden izmed najbolj opaznih trendov v letu 2024 je bil razvoj AI pomočnikov, ki se lahko učijo iz interakcij z uporabniki in jim pomagajo pri njihovih dnevnih opravilih ter rešujejo probleme. Te napredne tehnologije so prepoznale vzorce v človeškem vedenju in se odzivale na potrebe uporabnika, kar je odprlo vrata popolnoma novi dobi interakcije med človekom in strojem.
Razvoj umetne inteligence je v letu 2024 nadaljeval tudi z njenim vplivom na družbo in gospodarstvo. AI tehnologije so igrale ključno vlogo pri optimizaciji procesov in izboljšanju produktivnosti v različnih panogah, kar je bilo dobro tako za posameznike kot za podjetja.
V skladu s ciljem Evropske komisije in Slovenije na področju digitalne preobrazbe podjetij naj bi do leta 2030 tri četrtine podjetij z vsaj 10 zaposlenimi in samozaposlenimi uporabljalo storitve računalništva v oblaku (najemalo srednje ali bolj napredne storitve) in tehnologije umetne inteligence ter izvajalo podatkovno analitiko (analiziralo masovne podatke) (SURS).
Po podatkih SURS je tehnologijo umetne inteligence v letu 2022 uporabljalo 11 % podjetij: 9 % majhnih, 17 % srednje velikih in 53 % velikih podjetij. V primerjavi z letom 2021 se je število podjetij povečalo za 8 %. AI uporablja 9 % podjetij v proizvodnih in 14 % v storitvenih dejavnostih. Vendar se ta odstotek povečuje.
V letu 2023 je 36 % podjetij najemalo srednje ali bolj napredne storitve računalništva v oblaku,
19 % podjetij je izvajalo podatkovno analitiko – v 16 % podjetjih so jo izvajali zaposleni v podjetju in za 6 % so jo izvajala druga podjetja ali organizacije, 11 % podjetij pa je uporabljalo tehnologije umetne inteligence (SURS).
Izmed podjetij, ki pa ne uporabljajo tehnologij UI, jih je 8 % že pretehtalo možnost o njihovi uporabi. Za 54 % podjetij so razlogi za neuporabo previsoki stroški in pomanjkanje ustreznega strokovnega znanja. Tretjina podjetij je odgovorila, da tehnologije umetne inteligence za njihovo podjetje niso uporabne: 39 % majhnih, 18 % srednje velikih in 13 % velikih podjetij, kar prikazuje spodnja slika.
Obstajajo pa tudi številna vprašanja in pomisleki v zvezi z AI, vključno s temami, kot so varnost podatkov in zasebnosti ter vpliv AI na delovna mesta. Kljub temu pa je jasno, da ima umetna inteligenca močan potencial, da oblikuje prihodnost, in da je njena rast v letu 2024 samo še pospešila ta proces.
Z napredkom AI, so podjetja lahko bolj produktivna. Na primer, z uporabo algoritmov strojnega učenja, so podjetja sposobna analizirati velike količine podatkov v kratkem času, kar jim omogoča hitrejše in bolj informirane odločitve.
Zato vam svetujemo, da ostanete na tekočem z razvojem AI-tehnologij, ki že zdaj preoblikujejo sodobne delovne procese, hkrati pa ponujajo tudi nove karierne in poslovne priložnosti. Obvladovanje teh veščin vam bo omogočilo, da maksimalno izkoristite potenciale, ki jih AI prinaša v prihodnosti, in zagotovilo, da ostanete v koraku s časom.
Ustvarjanje video vsebin
Danes so video vsebine pomemben del uspešnega digitalnega marketinga in komunikacijskih aktivnosti. Vsak ustvarjalec vsebin bi moral obvladati osnovne tehnične veščine, kot sta snemanje in montaža videoposnetkov. Poleg tehničnih veščin pa je nujna tudi kreativnost, saj omogoča ustvarjanje inovativnih video vsebin, ki pritegnejo in zadržijo pozornost gledalcev. To je v času nenehne poplave različnih vsebin in hitrega spreminjanja trendov še toliko pomembneje, če želimo, da naše vsebine sploh dosežejo želeno ciljno publiko.
Raziskave v družabnih medijih so pokazale, da je verjetnost deljenja video vsebin v družabnih medijih za 60 % večja kot pri drugih vrstah vsebin, za kar obstajajo dobri razlogi. Videoposnetki so zelo zanimivi in v kratkem času lahko posredujejo veliko informacij. Poleg tega jih je enostavno deliti, zato so idealni za družbene medije.
Ustvarjanje in urejanje videov je lahko drago in zamudno, vendar obstaja več brezplačnih programov za urejanje videov, ki vam lahko olajšajo delo in so cenovno ugodnejši. Uporabite lahko orodje Canva za oblikovanje in urejanje fotografij, ki je nedavno svojo ponudbo razširila na ustvarjanje in urejanje video vsebin ali Wondershare FilmoraGo; to je aplikacija, ki je idealna za ustvarjalce vsebin. Uporabite lahko orodje Veed.io, ki je inovativen in uporabniku prijazen spletni urejevalnik videoposnetkov ali CapCut, ta je brezplačna aplikacija za urejanje videoposnetkov in prihaja izpod rok podjetja ByteDance, znanega po ustvarjanju priljubljene aplikacije TikTok. Tudi InShot je vsestranska mobilna aplikacija, ki ponuja širok spekter orodij za urejanje videoposnetkov ali Animaker, ki je inovativno spletno orodje in je posebej zasnovano za ustvarjanje animiranih videoposnetkov. iMovie je izvrstna izbira za uporabnike Apple naprav, ki iščejo učinkovito in brezplačno orodje za urejanje videoposnetkov. Tudi Windows Movie Maker, ki je na voljo kot brezplačna programska oprema za uporabnike operacijskega sistema Windows, je odlična izbira za osnovno urejanje videoposnetkov.
Video vsebine omogočajo podjetnikom, da na jasen in učinkovit način predstavijo svoje izdelke ali storitve. Ljudje smo vizualna bitja in video omogoča prikazovanje kompleksnih idej, občutkov in informacij na način, ki je dostopen in razumljiv širokemu občinstvu. Sposobnost ustvarjanja kakovostnih in privlačnih video vsebin lahko tako bistveno izboljša marketinške kampanje in poveča angažiranost kupcev.
Vendar bodite pozorni, video posnetki naj ne bodo predolgi. Videoposnetki, namenjeni predstavitvi na spletnem mestu ali blogu, lahko trajajo malo več kot 2 minuti, vendar je lahko pri približno 5 minutah že nekoliko težje zadržati pozornost gledalca. Podatki družbe Wistia kažejo, da je stopnja vključenosti videoposnetkov pri videoposnetkih do 5 minut visoka med 40 in 53 %. Pri videoposnetkih med 30 in 60 minutami se zniža na 26 %, pri videoposnetkih nad eno uro pa na 13 %. Če svojo video vsebino razdelite na manjše, lažje prebavljive dele, boste ugotovili, da ljudje lažje razumejo in ohranijo videno.
Videoposnetki so vedno bolj priljubljeni na vseh platformah. Vedno več ljudi uporablja video vsebine na YouTubu, Facebooku in Instagramu. Videoposnetke uporabljajo tudi mala podjetja, blogerji in samostojni podjetniki, da bi dosegli širše občinstvo in razvili svoje blagovne znamke. Če ne uporabljate videoposnetkov, zamujate močno orodje, ki vam lahko pomaga povečati uvrstitev SEO, doseči večje občinstvo in povečati obseg poslovanja. Z vso tehnologijo, viri in orodji, ki omogočajo lažje ustvarjanje in razširjanje videoposnetkov ni izgovora, da ne bi začeli.
SPOT Zasavje, Zagorje ob Savi, 11. 06. 2024
Pripravila:
Jasmina Skrinjar Ključevšek