Kaj sploh je umetna inteligenca?
Umetna inteligenca (UI) je področje računalništva, ki se ukvarja z razvojem sistemov in programov, ki imajo sposobnost posnemanja in izvajanja inteligentnih nalog, ki jih običajno izvajajo ljudje. Cilj umetne inteligence je ustvariti računalniške sisteme, ki lahko razmišljajo, se učijo, se prilagodijo in sprejemajo odločitve na podlagi zbranih podatkov.
V sodobni literaturi je umetna inteligenca pogojena z zmožnostjo, da se sistem prilagodi in izboljša svoje delovanje v novem okolju. V praksi to pomeni, da svoje znanje lahko uporabi v neznanih scenarijih in ponudi smiselno rešitev.
Tako rešitve umetne inteligence lahko primerjamo z nekaterimi od naslednjih človeških vedenj: načrtovanje, učenje, sklepanje, reševanje problemov, zaznavanje, gibanje in manipulacija ter v manjši meri družbena inteligentnost in ustvarjalnost (Bepet).
Kje je prisotna umetna inteligenca?
Raba umetne inteligence je precej bolj razširjena kot na primer samo dobro znani ChatGPT. Vrste umetne inteligence lahko najdemo v številnih panogah, kot so zdravstvo, promet, finančne storitve, proizvodnja, spletno nakupovanje itd.
V znanstvenih vedah se umetna inteligenca uporablja v zdravstvu za diagnosticiranje bolezni in izboljšanje zdravstvenega varstva, medtem ko se v prometu uporablja za izboljšanje varnosti in učinkovitosti. V finančni industriji se umetna inteligenca uporablja za preprečevanje goljufij in izboljšanje različnim modelov, medtem ko se v proizvodnji uporablja za optimizacijo proizvodnih procesov in zmanjšanje stroškov.
Umetno inteligenco tako lahko zasledite pri čisto vsakdanjih stvareh. Uporablja se v oglaševanje, (npr.: predlogi izdelkov na družbenih omrežjih), razumevanje govora z vitrualnim »pomočnikom,« kot sta Amazonova Alexa in Applova Siri itd.
In kaj je ChatGPT?
Chat GPT je orodje, ki uporablja NLP (natural language processing) in razvijalcem omogoča ustvarjanje klepetalnih robotov, ki razumejo uporabnikove vhodne podatke in se nanje odzivajo naravno in pogovorno. NLP chatboti uporabljajo umetno inteligenco, ki ljudem omogoča naravne pogovore s strojem in pridobivanje želenih rezultatov v čim manj korakih. Ta vrsta klepetalnega robota uporablja tehnike obdelave naravnega jezika, da so pogovori podobni človeškim (Joker).
Novembra 2022 je bil ChatGPT izdan kot brezplačen raziskovalni prototip. Poganja ga model strojnega učenja, imenovan GPT-3, ki ga je razvil OpenAI in velja za enega najnaprednejših modelov NLP do zdaj. OpenAI velja za eno najpomembnejših podjetij s področja umetne inteligence, ki sta ga ustanovila Elon Musk in Sam Altman, med prvimi vlagatelji pa je tudi Microsoft. ChatGPT je bil usposobljen na ogromni količini internetnih besedil in posledično razglašen za alternativo Googlu, saj lahko zagotavlja odgovore na zapletena vprašanja, ustvarja kodo (čeprav še ne tako dobro), v prihodnosti pa bo sposoben opraviti še veliko več. Chat GPT kot orodje umetne inteligence tako postaja najpopularnejše orodje, saj nam lahko prihrani veliko časa in denarja, poleg tega nam vse kar ga vprašamo pove v kateremkoli jeziku. Vendar je pri tem potrebno biti pozoren. Čeprav je Chat GPT izjemno natančen, je še vedno nagnjen k netočnostim. Stopnja netočnih informacij morda ni zaskrbljujoča, toda pomembno je, da pred uporabo preverite informacije, ki jih Chat GPT zagotavlja. Preventivno ne uporabljajte njegovih informacij za sprejemanje ključnih odločitev brez temeljitega preverjanja (Joker).
Uporabe umetne inteligence po svetu
IBM je opravil globalno tržno raziskavo, v kateri so preverili stopnjo uporabe umetne inteligence po svetu, pa tudi področja in razloge za uporabo tovrstne tehnologije v podjetjih. Raziskava potrjuje občutno rast uporabe umetne inteligence v produkcijskem okolju, saj okoli 35% vprašanih podjetij pri poslovanju že uporablja rešitve na področju umetne inteligence. Nadaljnjih 42% anketirancev pa aktivno raziskuje in preizkuša tehnologijo za rabo v bližnji prihodnosti.
ARMONK, NY – 2022: Nova tržna raziskava, ki jo je naročil IBM (NYSE: IBM), je razkrila, da globalno sprejemanje umetne inteligence vztrajno narašča in da velika podjetja pogosteje uporabljajo AI kot manjša podjetja.
Avtomatizacija s pomočjo umetne inteligence zapolnjuje vrzeli, ki so povezane s kompetencami in znanjem zaposlenih, vse bolj pogosto pa s tem nadomeščajo tudi pomanjkanje delovne sile. Podjetja tehnologijo uporabljajo za nadzor varnosti in zmanjševanje tveganj, pa tudi za avtomatizacijo procesov, še posebej v informatiki. Približno tretjina uporabnikov uporablja AI za razpoznavo govora ter avtomatizacijo pri prodaji in podpori kupcev. Uporaba algoritmov umetne inteligence se najbolj uporablja v finančnih ustanovah, medijih, energetiki, avtomobilski industriji in letalstvu. Najmanj pa tovrstno tehnologijo uporabljajo v maloprodaji, turizmu, zdravstvu in državnih ustanovah.
Stopnja uporabe umetne inteligence po svetu
Vir: Monitor
Zanimiv je podatek, da na področju umetne inteligence v svetu prednjačita predvsem Kitajska in Indija, kjer že okoli 60% IT strokovnjakov poroča o uporabi algoritmov s področja umetne inteligence. ZDA, Velika Britanija, Avstralija in Južna Koreja pa na tem področju že opazno zaostajajo, saj se delež uporabe umetne inteligence giblje nekje med 22% in 26%.
Raziskava tudi ugotavlja, da se podjetja zavedajo pomena zaupanja v algoritme umetne inteligence, ob tem, ko so številni odmevni primeri razkrili pristranskost delovanja tovrstnih algoritmov. Pojasnila delovanja algoritmov zato postajajo ključnega pomena in so bolj pogosta tam, kjer tehnologijo redno uporabljajo, v primerjavi s tistimi, ki zgolj eksperimentirajo (Monitor).
In kako je v Sloveniji? Kot navaja Mitja Trampuž naša podjetja v Sloveniji na področju umetne inteligence v povprečju (pre)močno zaostajajo in se povečuje razkorak s preostalim svetom. Za izboljšanje stanja pa od države pričakujejo zagotovitev pogojev in aktivno promocijo UI, kar po svetu že počnejo številne vlade.
Uporaba umetne inteligence v podjetju
Umetna inteligenca igra ključno vlogo v digitalni preobrazbi podjetij. Na različnih poslovnih področjih si podjetja prizadevajo izkoristiti nove tehnologije za povečanje prihodkov ali nižanje stroškov. Toda UI je veliko več kot pospeševalnik, ki podjetje postavi na drugo raven digitalne preobrazbe. Današnja realnost je, da umetna inteligenca preoblikuje celotne industrije in omogoča doseganje prej nemogočih ravni obsegov z operativno učinkovitostjo in nenehnim učenjem ter inovacijami. Razlog za to je, da umetna inteligenca avtomatizira pridobivanje uporabnih spoznanj iz podatkov in odkriva vzorce na način, za katerega bi ljudje potrebovali tedne, mesece ali celo leta (Mitja Trampuž 2023).
Zato se je na umetno inteligenco začelo gledati kot na ključni dejavnik poslovanja v vse več panogah. Korporacije, tesno pa jim sledijo tudi mala podjetja, začenjajo gledati na UI kot na
transformacijsko tehnologijo prihodnosti, ki jim omogoča nadaljnje poslovanje in dvig konkurenčnosti. Toda ali so podjetja na splošno pripravljena na to množično transformacijo?
Večina podjetij ni pripravljena na to preobrazbo, vendar se je potrebno zavedati, da tudi njihove stranke niso. Ne gre spregledati, da velike tehnologije, kar umetna inteligenca vsekakor je, veliko obetajo, vendar zahtevajo temeljno preoblikovanje znotraj podjetij, da se ti obeti tudi udejanjijo (Mitja Trampuž 2023).
Po podatkih Statističnega urada RS se je s težavami pri digitalni preobrazbi poslovanja podjetja srečalo 58 % podjetij z 10 ali več zaposlenimi in samozaposlenimi. Preverili smo podatke za leto 2021 in leto 2022 in sicer katera je najpogostejša težava pri digitalizaciji poslovanja podjetij, kar prikazuje spodnji graf.
Kot je razvidno iz grafa, digitalno preobrazbo poslovanja podjetij najbolj ovira pomanjkanje ustreznega kadra ali znanja in sicer 36 %. Sledi jim težava s pomanjkanjem finančnih sredstev 31 %.
Kakšne spremembe lahko pričakujemo s pomočjo umetne inteligence?
Umetna inteligenca (AI – angl.) je v zadnjih letih močno napredovala in se razvija na različnih področjih. Kot navaja Jan Macarol Eden, je eden najbolj znanih in vplivnih projektov AI razvoj samovozečih avtomobilov. Ta vozila uporabljajo kombinacijo algoritmov strojnega učenja in tehnik računalniškega vida, ki jim omogočajo navigacijo po cestah in sprejemanje odločitev v realnem času. Ta tehnologija ima potencial, da spremeni prevoz in ga naredi varnejšega, učinkovitejšega in bolj priročnega za ljudi po vsem svetu.
Naslednji impresiven projekt AI je razvoj sistemov za obdelavo naravnega jezika (NLP). Ti sistemi omogočajo računalnikom razumevanje in ustvarjanje besedila, podobnega človeku, kar omogoča učinkovitejšo komunikacijo med ljudmi in stroji. To ima široko paleto aplikacij, od jezikovnega prevajanja do klepetalnih robotov za pomoč uporabnikom.
Umetna inteligenca pa je dosegla pomemben napredek tudi v zdravstvu. Sistemi, ki jih poganja AI, se razvijajo za pomoč pri diagnozi, načrtovanju zdravljenja in razvoju zdravil. Na primer, algoritmi strojnega učenja se uporabljajo za analizo medicinskih slik in odkrivanje bolezni, kot je rak, medtem ko se sistemi za obdelavo naravnega jezika uporabljajo za pridobivanje ustreznih informacij iz elektronskih zdravstvenih kartotek.
Tudi na področju financ se umetna inteligenca uporablja za analizo velikih količin podatkov in sprejemanje naložbenih odločitev. Trgovalni sistemi, ki jih poganja umetna inteligenca, lahko analizirajo tržne trende in sklepajo posle na podlagi te analize, kar lahko vodi do izboljšanih finančnih donosov.
Obstajajo tudi številni drugi impresivni projekti AI, ki se razvijajo na področjih, kot so izobraževanje, kmetijstvo in proizvodnja.
In če pogledamo v prihodnost, je jasno, da bo umetna inteligenca še naprej imela pomembno vlogo v številnih panogah in aplikacijah. Ko se bo tehnologija izboljševala in vse bolj uporabljala, bo verjetno imela še večji vpliv na družbo kot celoto.
Eno od potencialnih področij rasti za AI je razvoj tako imenovanih “pametnih mest”. To so urbana območja, ki uporabljajo senzorje, podatkovno analitiko in druge tehnologije za izboljšanje kakovosti življenja državljanov ter naredijo mesta bolj učinkovita in trajnostna. Umetno inteligenco bi lahko uporabili za analizo podatkov iz teh senzorjev in sprejemanje odločitev o vsem, od pretoka prometa do porabe energije.
Na splošno je težko natančno napovedati, kam nas bo umetna inteligenca popeljala v prihodnosti, vendar je jasno, da bo še naprej igrala pomembno vlogo pri oblikovanju sveta, v katerem živimo. Ker se tehnologija izboljšuje in postaja vse bolj razširjena, je pomembno, da upoštevamo etične posledice umetne inteligence in zagotovimo, da se uporablja na odgovoren in koristen način.
Umetna inteligenca prinaša širok nabor priložnosti za mala in srednja podjetja (MSP)
Za podjetje je ključnega pomena, da je konkurenčno. Enako pomembno je tudi razmišljanje o tem, kako lahko nove tehnologije pomagajo, da podjetje ostane konkurenčno v prihajajočih letih. Kot navaja Mitja Trampuž je razumevanje pomena umetne inteligence danes ključ do uspeha v prihodnosti, poleg tega prinaša priložnosti, ki jih je smiselno uvesti v podjetje. Vendar se je na to treba premišljeno in sistematično pripraviti, v katerih bo uporaba podatkov in umetne inteligence nekaj tako samoumevnega, kot je danes uporaba interneta.
Funkcije UI, kot so predvidevanje, avtomatizacija in odkrivanje povezav med dogodkih, ponujajo širok nabor priložnosti in primerov uporabe, ki segajo od optimiziranega delovanja logističnih procesov do sodelovanja s strankami ali od preoblikovanih izdelkov in storitev do opolnomočenja zaposlenih. Te priložnosti UI odkriva tako, da se modeli, ki so osnovni gradniki rešitev UI, učijo iz podatkov. Tako naučeni modeli opisujejo sliko dogajanja v stvarnosti, ki so jo razbrali na podlagi statističnih zakonitosti, vsebovanih v teh podatkih.
MSP morajo na primer poleg nalog, vezanih na svojo dejavnost, poskrbeti, da se opravijo tudi številne administrativne naloge. Rešitve UI omogočajo, da se številne naloge avtomatizirajo, na primer razporejanje prejetih računov, pregled in razvrščanje dokumentacije, razvrščanje elektronske pošte ipd. Te rešitve so primerne za vse MSP in jim omogočajo znižanje stroškov. Seveda pa se uporaba UI hitro širi na različne glavne dejavnosti poslovanja od kmetijstva vse do medicine. Glavne koristi teh rešitev so povečevanje produktivnosti ter zagotavljanje konkurenčnosti v prihodnje.
Za podjetja se lahko praktične aplikacije za umetno inteligenco manifestirajo na vse mogoče načine odvisno od organizacijskih potreb in povezav v podatkih, ki jih odkrije UI. Podjetja lahko vključujejo UI v vse svoje poslovne procese in funkcije od rudarjenja po podatkih do upravljanja odnosov s strankami ter optimizacije logistike. UI lahko pomaga tudi pri zmanjševanju porabe pesticidov v kmetijstvu. Vendar pa se mora podjetje na to predhodno pripraviti (Mitja Trampuž).
Je lahko umetna inteligenca tako ustvarjalna kot ljudje?
Nič v naravi se še ne more kosati s človeškim umom. Felix Rose-Collins meni, da nas umetna inteligenca zdaj res zlahka premaga, vendar je med človeško ustvarjalnostjo in umetno inteligenco še vedno precejšnja razlika. Človeška ustvarjalnost izhaja iz naše edinstvene zmožnosti inoviranja, domišljije in izkoriščanja vseh naših izkušenj, da bi ustvarili nekaj povsem novega. Nasprotno pa je umetna inteligenca omejena s tem, kar so jo naučili ali sprogramirali njeni človeški ustvarjalci.
Brez človeških ustvarjalcev, ki ji posredujejo prave informacije, umetna inteligenca ne more razmišljati zunaj okvirov. Čeprav lahko obdeluje podatke hitreje kot mi, ji manjka sposobnost abstraktnega razmišljanja, ki prinaša pravo ustvarjalnost.
SPOT Zasavje, Zagorje ob Savi, 09.06.2023
Pripravila:
Jasmina Skrinjar Ključevšek